Všetko závisí od konkrétneho stavu trávnika. Pokiaľ sú suché miesta len lokálne, možno pristúpiť k jednotlivým opravám – dosevu trávnika. Pokiaľ je trávnik suchý viac ako z polovice, potom už je vhodné pristúpiť ku kompletnej regenerácii trávnika.
Najvhodnejším obdobím pre regeneráciu trávnika je druhá polovica augusta a celý september. To už začnú klesať teploty, častejšie prší, je vyššia vlhkosť, ale pôda je stale dosť teplá, takže klíčenie osiva prebieha bez problémov a zároveň je dostatok času na to, aby trávnik vyrástol a pred zimou dostatočne zosilnel. Na jar má potom trávnik lepšiu štartovaciu pozíciu, je menej náchylný na choroby a napadnutie škodcami a rýchlejšie sa zazelená. September je vhodný ako pre dosev (lokálne opravy trávnika), presev (kompletné presiatie trávnika) i výsev – založenie nového trávnika.
Postup regenerácie vyschnutého trávnika:
1. V prvom rade trávnik pokosíme na veľmi nízku výšku, až na 1 cm. Toto je dôležité dodržať kvôli nasledujúcim krokom a rýchlejšej regenerácií. Suché steblá už sami neobrašia.
2. Pristúpte ku vertikutácii trávnika, teda jeho prerezaniu. Ideálne vertikutujte v dvoch smeroch do kríža. Pokiaľ je pôda príliš suchá, trávnik deň vopred zavlažte, aby ste si nezničili vertikutátor.
3. Následne vyčešte z trávnika zbytky stebiel a plsť.
4. Prejdite k dosevu suchých miest. Ideálne je však kompletný presev celého trávnika pomocou ručného rozmetadla. Postupne sa z trávnika vytratia slabšie druhy tráv, ktoré ale majú svoju nezastupiteľnú úlohu, napr. v boji proti škodcom a chorobám. Použiť môžete trávnu zmes, ktorá bola v trávniku použitá pôvodne, prípadne overené trávne zmesi, ktoré boli navrhnuté pre podmienky strednej Európy.
5. V závislosti na tom, kedy presne regeneráciu trávnika robíte, a predpovedi počasia, aplikujte dlhodobo pôsobiace organominerálne hnojivo. V auguste a začiatkom septembra použite ešte sezónne dusíkaté hnojivo. Od polovice septembra už používajte jesenné hnojivo s vyšším obsahom draslíka.
6. Aby bol dosev účinný, nenechávajte osivo voľne ležať na pôde. Zaistite si dostatok trávneho baleného substrátu, prípadne zmiešaného so zeolitom, ktorý voľne rozhádžete po trávniku v cca polcentimetrovej hrúbke. Pozor, použitie piesku je pre vrchnú vrstvu kvôli rýchlemu vysychaniu a pomalému vzchádzaniu osiva nežiadúci! Pokiaľ máte možnosť, trávnik povalcujte. Tento krok môžete využiť na vyrovnanie dier a nerovností.
7. Teraz je na rade výdatná závlaha. Pokiaľ sa chystáte zavlažovať hadicou, dávajte pozor na silný prúd, ktorý by prácne “inštalované” osivo vyplavil a hrozilo by tak, že tráva nevyrastie rovnomerne.
8. Trávniku teraz venujte náležitú pozornosť a nenechajte substrát vyschnúť. Ideálne je udržovať ho neustále vlhký, ale nikdy nie mokrý. Zaistíte tak rýchle vzklíčenie osiva.
9. Trávnik by mal vzísť do 1 – 3 týždňov v závislosti od počasia, závlahy a typu osiva. Behom toho na vysiatu plochu nevstupujte a strážte aj svojich domácich miláčikov.
10. Na prvú kosbu sa neponáhľate. Vyčkajte, až bude mať trávnik približne 8 cm. Nezabudnite dodržovať pravidlo jednej tretiny, teda, že vždy kosíme maximálne 1/3 výšky trávnika.